ACTi Z91 4MP Outdoor Mini Dome Camera with D/N, Adaptive IR, Extreme WDR, SLLS, Fixed Lens
- Part #:Z91
- Condition:Brand New




Description
4MP Outdoor Mini Dome with D/N, Adaptive IR, Extreme WDR, SLLS, Fixed lens, f2.8mm/F2.0 (HOV:101.8°), H.265/H.264, 1080p/30fps, 2D+3D DNR, Audio, MicroSDHC, PoE/DC12V, IP67, IK10, DI/DO
- 4 Megapixel
- Day & Night with Superior Low Light Sensitivity and Adaptive IR LED
- Fixed Lens with f2.8mm/F2.0
- Extreme WDR
- H.265 Compression
- Super wide angle
- Event trigger, response and notification
WARNING: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.gov- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
Device
| Product Type | Mini Dome |
| Maximum Resolution | 4MP |
| Application Environment | Outdoor |
| Image Sensor | Progressive Scan CMOS |
| Sensor Size | 1/3 " |
| Effective Pixels | 2688(H) X 1520(V) (4.09 MP) |
| Day / Night | Yes |
| Low Light Sensitivity | Superior |
| Minimum Illumination | Color: 0.02 lux; B/W: 0 lux (IR LED on) |
| Color to B/W Switch | ISP based switch, configurable |
| Mechanical IR Cut Filter | Yes |
| IR LED | Adaptive IR LED |
| IR Working Distance | 30m |
| Electronic Shutter | 1/6-1/100000 second (manual mode); 1/6-1/100000 second (auto mode) |
| S/N Ratio | 55 dB |
Lens
| Focal Length | Fixed focal, f2.8mm |
| Aperture | F2.0 |
| Iris | Fixed iris |
| Focus | Fixed focus |
| Lens Mount | Board mount |
| Horizontal Viewing Angle | 101.8° |
| Vertical Viewing Angle | 46.9° |
| Viewing Angle Adjustment | Pan: ±175°, Tilt: 0°-90°, Rotation: ±175° |
Video
| Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Maximum Frame Rate vs. Resolution | 20 fps at 2592 x 1520; 25 fps at 2560 x 1440; 30 fps at 2048 x 1520; 30 fps at 1920 x 1080 |
| Multi-Streaming | Simultaneous triple streams based on three configurations |
| Wide Dynamic Range | Extreme WDR (120 dB) |
| Image Enhancement | Defogging |
| Digital Noise Reduction | 2D + 3D DNR |
| Privacy Mask | 8 configurable regions |
| Built-in Analytics | Tampering Detection |
| Image Orientation | Flip, Mirror, Rotation (Corridor mode) |
Audio
| Audio Type | 2-way, Mic-in, Line-in, Line-out |
| Audio Compression | G.711 |
Network
| Ethernet Port | 1 x RJ-45 pigtail connector |
Event
| Event Trigger | Video motion detection, External device through digital input, Sound detection, Tampering detection |
| Event Response | E-mail notification with snapshots, Save video to local storage, Upload snapshot to FTP server, Activate external device through digital output |
Integration
| ONVIF Compliant | Yes, Profile S |
Interface
| Audio Interface | 1/1, Audio cable |
| Local Storage | MicroSDXC Memory Card Slot (card not included, up to 128GB, Kingston or Sandisk only) |
| Digital Input/Output | 1/1 (Cable without connector) |
General
| Power Source | DC 12V, PoE Class 3 (IEEE802.3af) |
| Power Consumption | 5.5 W (PoE) |
| Weight | 450g (0.99lb) |
| Dimensions | (Dia. x H): 108.5mm x 81mm (4.28" x 3.2") |
| Environmental Casing | Weatherproof (IP67), Vandal proof (IK10) |
| Mount Type | Surface, Wall Mount, Pendant, Pole Mount |
| Operating Temperature | -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F) |
| Approvals | CE, FCC, IP67, IK10 |
| Real-time Clock (RTC) | Yes |
| Warranty | 2 Year(s) |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

