ACTi Z83 2MP Outdoor Zoom Dome Camera with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, 4.3x Zoom Lens
- Part #:Z83
- Condition:Brand New



Description
2MP Outdoor Zoom Dome with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, 4.3x Zoom lens, f2.8-12mm (HOV:112.7°-28.1°), Auto Focus (for installation), H.265/H.264, 1080p/30fps, 2D+3D DNR, MicroSDHC/MicroSDXC, PoE/DC12V, IP67, IK10
- 2 Megapixel
- Day & Night with Superior Low Light Sensitivity and Adaptive IR LED
- 4.3x Zoom Lens with f2.8-12/F1.6, Auto focus (for installation)
- Superior WDR
- H.265 Compression
- Super wide angle
- Event trigger, response and notification
WARNING: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.gov- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
Device
| Product Type | Zoom Dome |
| Maximum Resolution | 2MP |
| Application Environment | Outdoor |
| Image Sensor | Progressive Scan CMOS |
| Sensor Size | 1/2.7 " |
| Day / Night | Yes |
| Low Light Sensitivity | Superior |
| Minimum Illumination | Color: 0.01 lux; B/W: 0 lux (IR LED on) |
| Mechanical IR Cut Filter | Yes |
| IR LED | Adaptive IR LED |
| IR Working Distance | 40m |
| Electronic Shutter | 1-1/100000 second (manual mode); 1-1/100000 second (auto mode) |
| S/N Ratio | 52 dB |
Lens
| Focal Length | Zoom, f2.8-12mm |
| Aperture | F1.6 |
| Zoom Ratio | 4.3x optical zoom |
| Zoom Application | Camera Installation |
| Iris | Fixed iris |
| Focus | Auto focus |
| Lens Mount | Board mount |
| Horizontal Viewing Angle | 110.3° - 30.5° |
| Vertical Viewing Angle | 56.4° - 17.2° |
| Viewing Angle Adjustment | Pan: 0°-360°, Tilt: 0°-80°, Rotation: 0°-360° |
Video
| Compression | H.265, H.264 (Baseline/ Main profile), MJPEG |
| Maximum Frame Rate vs. Resolution | 30 fps at 1920 x 1080; 30 fps at 1280 x 720; 30 fps at 704 x 576; 30 fps at 704 x 288; 30 fps at 640 x 360; 30 fps at 352 x 288 |
| Multi-Streaming | Simultaneous triple streams |
| Bit Rate Mode | Constant, Variable |
| Wide Dynamic Range | Superior WDR (120 dB) |
| Image Enhancement | White Balance, Backlight compensation (BLC), Brightness, Contrast, Sharpness, Automatic gain control, Defogging |
| Digital Noise Reduction | 2D + 3D DNR |
| Privacy Mask | 4 configurable regions |
| Text Overlay | Yes |
| Built-in Analytics | Tampering Detection, Intrusion Detection (Forbidden Area Detection)* |
| Server-based Analytics | Object Line Counting, People Counting, Face Detection, Object Based Motion Detection, Tamper, Object Line Crossing Detection, Object Enter Area Detection, Missing Object Detection, Unattended Object Detection, Smoke Detection, Heat Map, Dwell Time, Direction Detection, Automatic License Plate Recognition, People Queue Detection, (Require PC-based or standalone IVS or ALPR Server. Contact ACTi support for recommendations on how to maximize analytical accuracy) |
| Image Orientation | Flip, Mirror |
Network
| Network Protocol & Service | IPv4, TCP, UDP, DHCP, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, NTP, RTP, RTSP, RTCP, SMTP, FTP, IGMP, ICMP, ARP, UPnP, QoS, SSL/TLS |
| Ethernet Port | 1 x Ethernet (10/100 Base-T), RJ-45 pigtail connector |
| Security | IP address filtering, HTTPS encryption, Password protected user level |
Event
| Event Trigger | Video motion detection (4 regions), Intelligent event detection.; |
| Event Response | E-mail notification with snapshots, Upload snapshot to FTP server, Save video or snapshot to local storage |
Integration
| ONVIF Compliant | Yes, Profile S, Profile G, Profile T |
| Web Browser | IE 11 |
Interface
| Local Storage | MicroSD Memory Card Slot (card not included, up to 256GB, Kingston or Sandisk only) |
| Operating Button | Reset Button |
General
| Power Source | DC 12V, PoE Class 3 (IEEE802.3af) |
| Power Consumption | 6.5 W (PoE) |
| Weight | 909g (2.004lb) |
| Dimensions | (Dia. x H): 148mm x 111mm (5.8" x 4.4") |
| Environmental Casing | Weatherproof (IP68), Vandal proof (IK10) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C (-40°F ~ 140°F) |
| Approvals | CE Class B, FCC Class B, BIS, EAC, IP68, IK10 |
| Warranty | 2 Year(s). |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

