ACTi Z710 8MP Outdoor Mini Dome Camera with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, Fixed Lens
- Part #:Z710
- Condition:Brand New




Description
8MP Outdoor Mini Dome with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, Fixed lens, f2.8mm/F2.0 (HOV:90°), H.265/H.264, 1440p/30fps, 2D+3D DNR, PoE/DC12V, IP67, IK10
- 8 Megapixel
- Day & Night with Superior Low Light Sensitivity and Adaptive IR LED
- Fixed Lens with f2.8mm/F2.0
- Superior WDR
- H.265 Compression
- Wide Angle
WARNING: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.gov- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
Device
| Product Type | Mini Dome |
| Maximum Resolution | 8MP |
| Application Environment | Outdoor |
| Image Sensor | Progressive Scan CMOS |
| Sensor Size | 1/3 " |
| Day / Night | Yes |
| Low Light Sensitivity | Superior |
| Minimum Illumination | Color: 0.05 lux at F2.0 (AGC on); B/W: 0 (IR LED on) |
| Mechanical IR Cut Filter | Yes |
| IR LED | Adaptive IR LED (850 nm) |
| IR Working Distance | 40m |
| Electronic Shutter | 1-1/100000 second (manual mode); 1-1/100000 second (auto mode) |
| S/N Ratio | 56 dB |
Lens
| Focal Length | Fixed focal, f2.8mm |
| Aperture | F2.0 |
| Iris | Fixed iris |
| Focus | Fixed focus |
| Horizontal Viewing Angle | 90° |
| Vertical Viewing Angle | 48.7° |
| Viewing Angle Adjustment | Pan: 0°-360°, Tilt: 0°-68°, Rotation: 0°-360° |
Video
| Compression | H.265, H.264 (Baseline/ Main profile), MJPEG |
| Maximum Frame Rate vs. Resolution | 20 fps at 3840 x 2160; 30 fps at 2944 x 1656; 30 fps at 2560 x 1440; 30 fps at 1920 x 1080; 20 fps at 1280 x 720; 20 fps at 704 x 576 |
| Multi-Streaming | Simultaneous triple streams |
| Wide Dynamic Range | Superior WDR (120 dB) |
| Image Enhancement | White Balance, Backlight compensation (BLC), Strong Light Suppression, Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness, Automatic gain control, Defogging |
| Digital Noise Reduction | 2D + 3D DNR |
| Privacy Mask | 4 configurable regions |
| Text Overlay | Yes |
| Built-in Analytics | Tampering Detection |
| Image Orientation | Flip, Mirror |
Network
| Network Protocol & Service | IPv4, TCP, UDP, DHCP, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, NTP, RTP, RTSP, RTCP, SMTP, FTP, IGMP, ICMP, ARP, UPnP, SSL, QoS |
| Ethernet Port | 1 x Ethernet (10/100 Base-T), RJ-45 connector |
Event
| Event Trigger | Video motion detection |
Integration
| ONVIF Compliant | Yes, Profile S |
Interface
| Operating Button | No |
General
| Power Source | DC 12V, PoE (IEEE802.3af) |
| Weight | 384g (0.85lb) |
| Dimensions | (Dia. x H): 109mm x 81mm (4.3" x 3.2") |
| Environmental Casing | Weatherproof (IP68), Vandal proof (IK10) |
| Operating Temperature | -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 10% - 95% RH |
| Approvals | CE Class B, FCC Class B, IP68, IK10 |
| Warranty | 2 Year(s). |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

