ACTi Z49 4MP Zoom Bullet Camera with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, 4.3x Zoom lens, Built-in Microphone
- Part #:Z49
- Condition:Brand New



Description
4MP Zoom Bullet with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, 4.3x Zoom lens, f2.8-12mm/F1.6 (HOV:102.1°-30.7°), Auto Focus (for installation), H.265/H.264, 1440p/30fps, 2D+3D DNR, Built-in Microphone,, MicroSD, PoE/DC12V, IP68, IK10 (metal casing)
- 4 Megapixel
- Day & Night with Superior Low Light Sensitivity and Adaptive IR LED
- Superior WDR
- H.265 Compression
- Super wide angle
WARNING: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.gov- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
Device
| Product Type | Zoom Bullet |
| Maximum Resolution | 4MP |
| Application Environment | Outdoor |
| Image Sensor | Progressive Scan CMOS |
| Sensor Size | 1/3 " |
| Day / Night | Yes |
| Low Light Sensitivity | Superior |
| Minimum Illumination | Color: 0.003 lux at F1.6 (AGC on); B/W: 0 (IR LED on) |
| Mechanical IR Cut Filter | Yes |
| IR LED | Adaptive IR LED x 3 (850 nm) |
| IR Working Distance | 50m |
| Electronic Shutter | 1-1/100000 second (manual mode); 1-1/100000 second (auto mode) |
| S/N Ratio | 56 dB |
Lens
| Focal Length | Zoom, f2.8-12mm |
| Aperture | F1.6 |
| Zoom Ratio | 4.3x optical zoom |
| Zoom Application | Camera Installation |
| Focus | Auto focus |
| Horizontal Viewing Angle | 102.1° - 30.7° |
| Vertical Viewing Angle | 54.5° - 16.9° |
| Viewing Angle Adjustment | Pan: 0°-360°, Tilt: 0°-90°, Rotation: 0°-360° |
Video
| Compression | H.265, H.264 (Baseline/ Main/ High profile), MJPEG |
| Maximum Frame Rate vs. Resolution | 25 fps at 2688 x 1520; 25 fps at 2560 x 1440; 30 fps at 2304 x 1296; 30 fps at 1920 x 1080; 30 fps at 1280 x 720; 30 fps at 720 x 576; 30 fps at 704 x 288; 30 fps at 640 x 360; 30 fps at 352 x 288 |
| Multi-Streaming | Simultaneous dual streams |
| Wide Dynamic Range | Superior WDR (120 dB) |
| Image Enhancement | White Balance, Backlight compensation (BLC), Brightness, Contrast, Sharpness, Automatic gain control, Defogging |
| Digital Noise Reduction | 2D + 3D DNR |
| Privacy Mask | 4 configurable regions |
| Text Overlay | Yes |
| Built-in Analytics | Tampering Detection, Object Line Crossing Detection, Intrusion Detection (Forbidden Area Detection) |
| Image Orientation | Flip, Mirror, Rotation (Corridor mode) |
Audio
| Audio Type | 1-way, Built-in Microphone |
| Audio Compression | G.711 |
Network
| Network Protocol & Service | IPv4, TCP, UDP, DHCP, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, NTP, RTP, RTSP, RTCP, SMTP, FTP, IGMP, ICMP, ARP, UPnP, QoS, SNMP |
| Ethernet Port | 1 x Ethernet (10/100 Base-T), RJ-45 connector |
Event
| Event Trigger | Video motion detection |
Integration
| ONVIF Compliant | Yes, Profile S, Profile G, Profile T |
| Web Browser | IE 11 |
Interface
| Local Storage | MicroSD Memory Card Slot (card not included, up to 256GB, Kingston or Sandisk only) |
| Operating Button | Reset Button |
General
| Power Source | DC 12V, 1 A, PoE (IEEE802.3af) |
| Power Consumption | 8.5 W (PoE) |
| Weight | 676g (1.49lb) |
| Dimensions | (W x H x D): 74mm x 74mm x 206mm (2.9" x 2.9" x 8.1") |
| Environmental Casing | Weatherproof (IP68), Vandal proof metal casing (IK10) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 50°C (-22°F ~ 122°F) |
| Operating Humidity | 10% - 95% RH |
| Approvals | CE Class B, FCC Class B, IP68, IK10 (metal casing) |
| Real-time Clock (RTC) | No |
| Warranty | 2 Year(s). |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

