ACTi Z33 2MP Mini Bullet Camera with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, Fixed Lens, 1080p/30fps
- Part #:Z33
- Condition:Brand New



Description
2MP Mini Bullet with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, Fixed lens, f2.8mm/F2.0 (HOV:112.7°), H.265/H.264, 1080p/30fps, 2D+3D DNR, PoE/DC12V, IP67, IK10 (metal casing)
- 2 Megapixel
- Day & Night with Superior Low Light Sensitivity and Adaptive IR LED
- Fixed Lens with f2.8mm/F2.0
- Superior WDR
- H.265 Compression
- Super wide angle
- Event trigger, response and notification
WARNING: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.gov- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
Device
| Product Type | Mini Bullet |
| Maximum Resolution | 2MP |
| Application Environment | Outdoor |
| Image Sensor | Progressive Scan CMOS |
| Sensor Size | 1/2.7 " |
| Day / Night | Yes |
| Low Light Sensitivity | Superior |
| Minimum Illumination | Color: 0.02 lux; B/W: 0 lux (IR LED on) |
| Mechanical IR Cut Filter | Yes |
| IR LED | Adaptive IR LED |
| IR Working Distance | 40m (1.0 lux) |
| Electronic Shutter | 1-1/100000 second (manual mode); 1-1/100000 second (auto mode) |
| S/N Ratio | 52 dB |
Lens
| Focal Length | Fixed focal, f2.8mm |
| Aperture | F2.0 |
| Iris | Fixed iris |
| Focus | Fixed focus |
| Lens Mount | Board mount |
| Horizontal Viewing Angle | 100.5° |
| Vertical Viewing Angle | 52.8° |
Video
| Compression | H.265, H.264 (Baseline/ Main profile), MJPEG |
| Maximum Frame Rate vs. Resolution | 30 fps at 1920 x 1080; 30 fps at 1280 x 720; 30 fps at 704 x 576; 30 fps at 704 x 288; 30 fps at 640 x 360; 30 fps at 352 x 288 |
| Multi-Streaming | Simultaneous triple streams |
| Bit Rate Mode | Constant, Variable |
| Wide Dynamic Range | Superior WDR (120 dB) |
| Image Enhancement | White Balance, Backlight compensation (BLC), Brightness, Contrast, Sharpness, Automatic gain control |
| Digital Noise Reduction | 2D + 3D DNR |
| Privacy Mask | 4 configurable regions |
| Text Overlay | Yes |
| Built-in Analytics | Tampering Detection, Intrusion Detection (Forbidden Area Detection)* |
| Server-based Analytics | Object Line Counting, People Counting, Face Detection, Object Based Motion Detection, Tamper, Object Line Crossing Detection, Object Enter Area Detection, Missing Object Detection, Unattended Object Detection, Smoke Detection, Heat Map, Dwell Time, Direction Detection, Automatic License Plate Recognition, People Queue Detection, (Require PC-based or standalone IVS or ALPR Server. Contact ACTi support for recommendations on how to maximize analytical accuracy) |
| Image Orientation | Flip, Mirror |
Network
| Network Protocol & Service | IPv4, TCP, UDP, DHCP, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, NTP, RTP, RTSP, RTCP, SMTP, FTP, IGMP, ICMP, ARP, UPnP, QoS, SSL, TLS 1.2 |
| Ethernet Port | 1 x Ethernet (10/100 Base-T), RJ-45 pigtail connector |
| Security | IP address filtering, HTTPS encryption, Password protected user level |
Event
| Event Trigger | Video motion detection (4 regions) |
| Event Response | E-mail notification with snapshots, Upload snapshot to FTP server |
Integration
| ONVIF Compliant | Yes, Profile S, Profile T |
| Web Browser | IE 11 |
Interface
| Operating Button | Reset Button |
General
| Power Source | DC 12V, PoE Class 3 (IEEE802.3af) |
| Power Consumption | 6.4 W (PoE) |
| Weight | 450g (0.99lb) |
| Dimensions | (W x H x D): 62.67mm x 62.48mm x 160.65mm (2.5" x 2.5" x 6.3") |
| Environmental Casing | Weatherproof (IP68), Vandal proof metal casing (IK10) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F) |
| Approvals | CE, FCC, EAC, IP68, NEMA 4X, IK10 (metal casing) |
| Material | Camera with Integrated Bracket: Metal; Sunshield: Plastic |
| Warranty | 2 Year(s) |
| Comments | * Intrusion detection is integrated with ZNR series. |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

