ACTi Z310 8MP Mini Bullet Camera with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, Fixed Lens
- Part #:Z310
- Condition:Brand New




Description
8MP Mini Bullet with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, Fixed lens, f2.8mm/F1.6 (HOV:99°), H.265/H.264, 1440p/30fps, 2D+3D DNR, Built-in Microphone, MicroSDHC/MicroSDXC, PoE/DC12V, IP67
- 8 Megapixel
- Day & Night with Superior Low Light Sensitivity and Adaptive IR LED
- Fixed Lens with f2.8mm/F1.6
- Superior WDR
- H.265 Compression
- Wide Angle
WARNING: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.gov- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
Device
| Product Type | Mini Bullet |
| Maximum Resolution | 8MP |
| Application Environment | Outdoor |
| Image Sensor | Progressive Scan CMOS |
| Sensor Size | 1/2.7 " |
| Day / Night | Yes |
| Low Light Sensitivity | Superior |
| Minimum Illumination | Color: 0.005 lux at F1.6 (AGC on); B/W: 0 (IR LED on) |
| Mechanical IR Cut Filter | Yes |
| IR LED | Adaptive IR LED |
| IR Working Distance | 50m |
| Electronic Shutter | 1-1/100000 second (manual mode); 1-1/100000 second (auto mode) |
| S/N Ratio | 56 dB |
Lens
| Focal Length | Fixed focal, f2.8mm |
| Aperture | F1.6 |
| Iris | Fixed iris |
| Focus | Fixed focus |
| Lens Mount | Board mount |
| Horizontal Viewing Angle | 99° |
| Vertical Viewing Angle | 55.3° |
| Viewing Angle Adjustment | Pan: 0°-360°, Tilt: 0°-90°, Rotation: 0°-360° |
Video
| Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Maximum Frame Rate vs. Resolution | 20 fps at 3840 x 2160; 30 fps at 3072 x 1728; 30 fps at 2560 x 1440; 30 fps at 1920 x 1080; 30 fps at 1280 x 720; 30 fps at 720 x 576; 30 fps at 640 x 360; 30 fps at 704 x 288; 30 fps at 352 x 288 |
| Multi-Streaming | Simultaneous dual streams |
| Wide Dynamic Range | Superior WDR (120 dB) |
| Image Enhancement | White Balance, Brightness, Contrast, Backlight compensation (BLC), Defogging |
| Digital Noise Reduction | 2D + 3D DNR |
| Privacy Mask | 4 configurable regions |
| Text Overlay | Yes |
| Built-in Analytics | Tampering Detection, Object Line Crossing Detection, Intrusion Detection (Forbidden Area Detection) |
| Image Orientation | Flip, Mirror, Rotation (Corridor mode) |
Audio
| Audio Type | 1-way, Built-in Microphone |
| Audio Compression | G.711 |
Network
| Network Protocol & Service | IPv4, TCP, UDP, DHCP, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, NTP, RTP, RTSP, RTCP, SMTP, FTP, IGMP, ICMP, ARP, UPnP, SNMP |
| Ethernet Port | 1 x Ethernet (10/100 Base-T), RJ-45 connector |
Integration
| ONVIF Compliant | Yes, Profile S, Profile G, Profile T |
Interface
| Local Storage | MicroSD Memory Card Slot (card not included, up to 256GB, Kingston or Sandisk only) |
| Operating Button | Reset Button |
General
| Power Source | DC 12V (adapter not included), PoE Class 3 (IEEE802.3af) |
| Power Consumption | 6.5 W (PoE) |
| Weight | 450g (0.99lb) |
| Dimensions | (W x H x D): 73mm x 71mm x 190mm (2.9" x 2.8" x 7.5") |
| Environmental Casing | Weatherproof (IP68), Vandal proof metal casing (IK10) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 50°C (-22°F ~ 122°F) |
| Approvals | CE Class B, FCC Class B, IP68, IK10 (metal casing) |
| Color | White |
| Real-time Clock (RTC) | No |
| Warranty | 2 Year(s). |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

