ACTi E933M 2MP Video Analytics Outdoor Mini Dome Camera with D/N, Adaptive IR, Extreme WDR, SLLS, M12 Connector, Fixed Lens
- Part #:E933M
- Condition:Brand New




Description
2MP Video Analytics Outdoor Mini Dome with D/N, Adaptive IR, Extreme WDR, SLLS, M12 connector, Fixed lens, f2.55mm/F2.2 (HOV:110.3°), H.264, 1080p/60fps, 2D+3D DNR, Audio, MicroSDHC/MicroSDXC, PoE, IP68, IK10, EN50155, Built-in Analytics
- 2 Megapixel
- Day & Night with Superior Low Light Sensitivity and Adaptive IR LED
- Fixed Lens with f2.55mm/F2.2
- Extreme WDR
- Super wide angle
- Event trigger, response and notification
WARNING: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.gov- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
Device
| Product Type | Mini Dome |
| Maximum Resolution | 2MP |
| Application Environment | Outdoor |
| Image Sensor | Progressive Scan CMOS |
| Sensor Size | 1/2.8 " |
| Effective Pixels | 1944(H) X 1224(V) (2.38 MP) |
| Day / Night | Yes |
| Low Light Sensitivity | Superior |
| Minimum Illumination | Color: 0.05 lux at F2.2, B/W: 0 lux at F2.2 (IR LED on) |
| Color to B/W Switch | ISP based switch, configurable |
| Mechanical IR Cut Filter | Yes |
| IR Sensitivity Range | 700-1100nm |
| IR LED | Adaptive IR LED x 3 (850 nm) |
| IR Working Distance | 15m |
| Electronic Shutter | 1/5-1/2000 second (manual mode); 1/5-1/10000 second (auto mode) |
| Horizontal Resolution (TV Lines) | 1100 TVL |
| S/N Ratio | 56 dB |
Lens
| Focal Length | Fixed focal, f2.55mm |
| Aperture | F2.2 |
| Iris | Fixed iris |
| Focus | Fixed focus |
| Lens Mount | Board mount |
| Horizontal Viewing Angle | 110.3° |
| Vertical Viewing Angle | 62.7° |
| Viewing Angle Adjustment | Pan: ±90°, Tilt: 35°-90°, ( lens FOV from horizon up to 3.65°) |
Video
| Compression | H.264 (Baseline/ Main/ High profile), MJPEG |
| Maximum Frame Rate vs. Resolution | 60 fps at 1920 x 1080; 60 fps at 1280 x 720; 30 fps at 640 x 480; 30 fps at 320 x 240 |
| High Frame Mode | Support |
| Multi-Streaming | Simultaneous triple streams based on three configurations |
| Bit Rate | 128Kbps - 12Mbps (per stream) |
| Bit Rate Mode | Constant, Variable |
| Wide Dynamic Range | Extreme WDR (145 dB) |
| Image Enhancement | White Balance, Brightness, Contrast, Sharpness, Automatic gain control, Flickerless, Digital Image Stabilizer (DIS, EIS), Defogging |
| Digital Noise Reduction | 2D + 3D DNR |
| Privacy Mask | 4 configurable regions |
| Text Overlay | Yes |
| On-Screen Graphics | Yes |
| Built-in Analytics | Basic Face Detection, Object Based Motion Detection, Tampering Detection, Object Line Crossing Detection, Object Enter Area Detection, Missing Object Detection, Unattended Object Detection, Object Loitering Detection |
| Server-based Analytics | Object Line Counting, People Counting, Face Detection, Object Based Motion Detection, Tamper, Object Line Crossing Detection, Object Enter Area Detection, Missing Object Detection, Unattended Object Detection, Smoke Detection, Heat Map, Dwell Time, Direction Detection, Automatic License Plate Recognition, People Queue Detection, (Require PC-based or standalone IVS or ALPR Server. Contact ACTi support for recommendations on how to maximize analytical accuracy) |
| Image Orientation | Rotation (Corridor mode) |
| IVS performance | Certain algorithms may require more computing power, which may limit the number of algorithms that can be concurrently used in the camera. Please test the actual performance before using in a project. |
Audio
| Audio Type | 1-way, Mic-in, Line-in |
| Audio Compression | 8 kHz, 16 bit encoding, Mono, PCM, G.711 |
Network
| Network Protocol & Service | IPv4/v6, TCP, UDP, DHCP, PPPoE, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, NTP, RTP, RTSP, RTCP, SMTP, FTP, IGMP, ICMP, ARP, Bonjour, UPnP, QoS, SNMP, IEEE 802.1X |
| Ethernet Port | 1 x M12 pigtail connector (female, D-coding, 4-pin, PoE Type A) |
| Security | IP address filtering, HTTPS encryption, Password protected user level, Anonymous login, IEEE 802.1X network access control |
Video Analytics
| Analysis Source Type | Video |
| Metadata Accuracy | Standard |
Event
| Event Trigger | Video motion detection (10 included and excluded polygonal regions), Sound detection, Intelligent event detection, Video streams loss, System log buffer overrun, Remove system log, Logon events (Login Failure, Login Success, Block an Account) |
| Event Response | Notify control center, Change camera settings, Command other devices, E-mail notification with snapshots, Push notification to mobile device, Upload video to NVR server, Upload video or snapshot to FTP server |
System
| System Log | Support |
| Watchdog | Support |
Integration
| Unified Solution | Fully compatible with ACTi software |
| Software Development Kit | Yes |
| GPS Position | Manual setting |
| Edge Recording | Support (integration with NVR by ONVIF Profile G or proprietary protocol)** |
| ONVIF Compliant | Yes, Profile S, Profile G, Profile T, Profile Q |
| GB28181 Compliant | Yes |
| Web Browser | IE 11, Google Chrome, Microsoft Edge, Apple Safari |
| Auto Firmware Upgrade | Yes |
Interface
| Audio Interface | Cable with 3.5mm Phone Jack |
| Local Storage | MicroSDHC, MicroSDXC Memory Card Slot (card not included, up to 256GB, Kingston or Sandisk only) |
| Operating Button | Reset Button |
General
| Power Source | PoE Class 2 (IEEE802.3af) |
| Power Consumption | 5.04 W (PoE) |
| Weight | 482g (1.063lb) |
| Dimensions | (Dia. x H): 115mm x 70mm (4.5" x 2.8") |
| Environmental Casing | Weatherproof (IP68), Vandal proof (IK10), Vibration proof (EN50155) |
| Mount Type | Surface, Gang Box, Pendant, Converter for NPT Standard Mounts, Wall Mount, Pole Mount |
| Starting Temperature | -20°C ~ 50°C (-4°F ~ 122°F) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C (-4°F ~ 122°F) |
| Operating Humidity | 10% - 85% RH |
| Approvals | CE Class B, FCC Class B, EAC, IP68, IK10, NEMA 4X, EN50155, UL (for optional PoE injector) |
| Real-time Clock (RTC) | Yes |
| Warranty | 3 Year(s) |
| Comments | ** Edge Recording function is integrated with NVR 3 Corporate / NVR 3 Business / INR / GNR series. |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

