ACTi A95 2MP Indoor Mini Dome Camera with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, Fixed Lens
- Part #:A95
- Condition:Brand New



Description
2MP Indoor Mini Dome with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, Fixed lens, f2.8mm/F2.0 (HOV:90°), H.265/H.264, 1080p/30fps, 2D+3D DNR, MicroSDHC, PoE
- 2 Megapixel
- Day & Night with Superior Low Light Sensitivity and Adaptive IR LED
- Fixed Lens with f2.8mm/F2.0
- Superior WDR
- H.265 Compression
- Wide Angle
- Event trigger, response and notification
WARNING: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.gov- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
Device
| Product Type | Mini Dome |
| Maximum Resolution | 2MP |
| Application Environment | Indoor |
| Image Sensor | Progressive Scan CMOS |
| Sensor Size | 1/2.7 " |
| Day / Night | Yes |
| Low Light Sensitivity | Superior |
| Minimum Illumination | Color: 0.003 lux at F2.0; B/W: 0 lux (IR LED on) |
| Mechanical IR Cut Filter | Yes |
| IR Sensitivity Range | 700-1100nm |
| IR LED | Adaptive IR LED x 4 (850 nm) |
| IR Working Distance | 20m |
| Horizontal Resolution (TV Lines) | 1100 TVL |
Lens
| Focal Length | Fixed focal, f2.8mm |
| Aperture | F2.0 |
| Iris | Fixed iris |
| Focus | Fixed focus |
| Lens Mount | Board mount |
| Horizontal Viewing Angle | 90° |
| Viewing Angle Adjustment | Pan: ±120°, Tilt: 30°-90° |
Video
| Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Maximum Frame Rate vs. Resolution | 30 fps at 1920 x 1080; 30 fps at 1280 x 720; 30 fps at 720 x 480; 30 fps at 640 x 480; 30 fps at 320 x 240 |
| Multi-Streaming | Simultaneous dual streams |
| Bit Rate | 28Kbps - 12Mbps (per stream) |
| Bit Rate Mode | Constant, Variable |
| Wide Dynamic Range | Superior WDR (120 dB) |
| Image Enhancement | White Balance, Brightness, Contrast, Automatic gain control, Digital Image Stabilizer (DIS, EIS), Defogging |
| Digital Noise Reduction | 2D + 3D DNR |
| Privacy Mask | 4 configurable regions |
| Text Overlay | Yes |
| On-Screen Graphics | Yes |
| Built-in Analytics | Tampering Detection |
| Image Orientation | Flip, Mirror, Rotation (Corridor mode) |
Audio
Network
| Network Protocol & Service | IPv4/v6, TCP, UDP, DHCP, PPPoE, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, NTP, RTP, RTSP, RTCP, SMTP, FTP, IGMP, ICMP, ARP, Bonjour, UPnP, QoS, SNMP |
| Ethernet Port | 1 x Ethernet (10/100 Base-T), RJ-45 connector |
| Security | IP address filtering, HTTPS encryption, Password protected user level, Anonymous login |
Event
| Event Trigger | Video motion detection (3 regions), Tampering detection |
| Event Response | Notify control center, Change camera settings, Command other devices, E-mail notification with snapshots, Push notification to mobile device, Save video to local storage, Upload video or snapshot to FTP server |
System
| Watchdog | Support |
Integration
| Unified Solution | Fully compatible with ACTi software |
| Software Development Kit | Yes |
| GPS Position | Manual setting |
| Edge Recording | Support (integration with NVR by ONVIF Profile G or proprietary protocol)* |
| ONVIF Compliant | Yes, Profile S, Profile G, Profile T |
| Web Browser | IE 11 |
Interface
| Local Storage | MicroSDHC Memory Card Slot (card not included, up to 128GB, Kingston or Sandisk only) |
General
| Power Source | PoE Class 3 (IEEE802.3af) |
| Power Consumption | 5 W (PoE, IR on) |
| Weight | 137g (0.302lb) |
| Dimensions | (Dia. x H): 87mm x 61mm (3.43" x 2.40") |
| Mount Type | Surface, Wall Mount, Pendant |
| Starting Temperature | -10°C ~ 40°C (14°F ~ 104°F) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 40°C (14°F ~ 104°F) |
| Approvals | CE (EN 55032 Class A, EN 55024), FCC Class A |
| Real-time Clock (RTC) | No |
| Warranty | 3 Year(s) |
| Comments | * Edge Recording function is integrated with NVR 3 Corporate / NVR 3 Business / INR / GNR series. |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

