ACTi A713 5MP Outdoor Hemispheric Dome Camera with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, Fixed Lens
- Part #:A713
- Condition:Brand New

Description
5MP Outdoor Hemispheric Dome with D/N, Adaptive IR, Superior WDR, SLLS, Fixed lens, f1.1mm/F2.4, H.265/H.264, Dewarping, 2D+3D DNR, Audio, MicroSD/MicroSDHC/MicroSDXC, PoE/DC12V, IP66, IK10, DI/DO
- 5 Megapixel
- Day & Night with Superior Low Light Sensitivity and Adaptive IR LED
- Fisheye Lens with f1.1mm/F2.4
- Extreme WDR
- H.265 Compression
- 360°/180° Panorama View with Dewarped Streaming
- Event trigger, response and notification
WARNING: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.gov- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
Device
| Product Type | Hemispheric Dome |
| Maximum Resolution | 5MP |
| Application Environment | Outdoor |
| Image Sensor | Progressive Scan CMOS |
| Sensor Size | 1/3.2 " |
| Effective Pixels | 2592(H) X 1944(V) (5.04 MP) |
| Day / Night | Yes |
| Low Light Sensitivity | Superior |
| Mechanical IR Cut Filter | Yes |
| IR LED | Adaptive IR LED |
| IR Working Distance | 20m |
| Electronic Shutter | 1-1/10000 second (manual mode); 1-1/10000 second (auto mode) |
Lens
| Focal Length | Fixed focal, f1.1mm |
| Aperture | F2.4 |
| Iris | Fixed iris |
| Focus | Fixed focus |
| Lens Mount | Board mount |
| Horizontal Viewing Angle | 180° |
Video
| Compression | H.265, H.264 (Main/ High profile), MJPEG |
| Maximum Frame Rate vs. Resolution | (Fisheye View); 30 fps at 1920 x 1920; 30 fps at 1920 x 1080; 30 fps at 1600 x 1200; 30 fps at 1408 x 1408; 30 fps at 960 x 960; 30 fps at 960 x 720; 30 fps at 960 x 544; (Dewarped View); 30 fps at 1920 x 1080; 30 fps at 1600 x 1200; 30 fps at 960 x 720; 30 fps at 960 x 544; (ePTZ View); 30 fps at 1920 x 1920; 30 fps at 1920 x 1080; 30 fps at 1600 x 1200; 30 fps at 1408 x 1408; 30 fps at 960 x 960; 30 fps at 960 x 720; 30 fps at 960 x 544; 30 fps at 480 x 360 |
| View Mode | Fisheye View; Dewarped View; ePTZ View |
| Multi-Streaming | Simultaneous triple streams based on a single configuration |
| Wide Dynamic Range | Extreme WDR (130 dB) |
| Image Enhancement | White Balance, Brightness, Contrast, Sharpness, Saturation, Automatic gain control, Backlight compensation (BLC) |
| Digital Noise Reduction | 2D + 3D DNR |
| Privacy Mask | Yes |
| Text Overlay | Yes |
| Built-in Analytics | Tampering Detection |
| Image Orientation | Mirror, Rotation (Corridor mode) (90°, 180°, 270°) |
Audio
| Audio Type | 2-way, Line-in, Line-out |
| Audio Compression | PCM, G.711, G.726, AAC |
Network
| Network Protocol & Service | IPv4/v6, TCP, UDP, PPPoE, HTTP, HTTPS, DDNS, NTP, RTP, RTSP, SMTP, FTP, ICMP, ARP, UPnP, QoS, SNMP, IEEE 802.1X |
| Ethernet Port | 1 x RJ-45 connector |
| Security | IP address filtering, HTTPS encryption, Password protected user level, IEEE 802.1X network access control |
Event
| Event Trigger | Video motion detection, Tampering detection, External device through digital input, Sound detection |
| Event Response | E-mail notification with snapshots, Save video to local storage, Upload snapshot to FTP server, Activate external device through digital output |
System
| System Log | Support |
| Watchdog | Support |
Integration
| Edge Recording | Support (integration with NVR by ONVIF Profile G) |
| ONVIF Compliant | Yes, Profile S, Profile G, Profile T |
| Web Browser | Microsoft Edge(IE mode), Microsoft Edge*, Google Chrome*, Firefox* |
Interface
| Audio Interface | 1/1, Cable with 3.5mm Phone Jack |
| Local Storage | MicroSD, MicroSDHC, MicroSDXC Memory Card Slot (card not included, up to 256GB, Kingston or Sandisk only) |
| Digital Input/Output | 1/1 (Terminal block) |
| Operating Button | Reset Button |
General
| Power Source | DC 12V, PoE Class 0 (IEEE802.3af) |
| Power Consumption | 12.95 W (PoE) |
| Weight | 557.5g (1.23lb) |
| Dimensions | (Dia. x H): 130mm x 57.8mm (5.11" x 2.28") |
| Environmental Casing | Weatherproof (IP66), Vandal proof (IK10) |
| Mount Type | Wall Mount, Pole Mount, Pendant, Corner Mount, Gang Box |
| Heater | Yes |
| Operating Temperature | -30°C ~55°C (-22°F ~ 131°F) heater on |
| Operating Humidity | 10% - 90% RH |
| Approvals | CE Class A, FCC Class A, IP66, IK10 |
| Real-time Clock (RTC) | Yes |
| Warranty | 3 Year(s) |
| Comments | * cross-browser compatibility: Not available for H.265 video decoding |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

