Medinah Power PRWX15-V-PC-4K-BZ PWRX-V Series Mini LED Wall Pack, 15W, Photocell, 4000K, Bronze
- Part #:PRWX15-V-PC-4K-BZ
- Model #:PWRX-V Series
- Condition:Brand New



Description
Compact yet powerful wall pack light, perfect for perimeter and entryway lighting.
Features:
- PowerWall X Mini LED Wall Pack Series, 15W, Photocell, 4000K, Bronze
- Mini but mighty - ideal for compact wall-mounted lighting needs.
- Easy Install
- Diecast Aluminum Body
- Integral Photocell
- Wet-Rated
- Non-Dimmable
- UL Listed
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- Manuals/Tutorials
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Light Output | 1500 Lumens |
| Wattage | 15W |
| Efficacy | 100 LPW |
| CRI | >70 |
| Input Voltage | 120 - 277V |
| CCT | 4000K |
| Finish Color | Bronze |
| Mounting Type | Wall Mount |
| IP Rating | Wet Location |
Specification Sheet
Manuals/Tutorials
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

