Medinah Power HELX35-4K-BZ HELX Series LED Canopy Light, 38W, 4000K, Bronze
- Part #:HELX35-4K-BZ
- Model #:HELX Series
- Condition:Brand New





Description
HELX Series LED Canopy Light, 38W, 4000K, Bronze
Features:
- Reliable Outdoor Lighting - Dimmable 38W Canopy Light with Bronze Finish
- 38W Dimmable Canopy Light - 4000 Lumens, IP65 Rated
- 120-277V
- 0-10V Dimming
- Easy Install
- UL Listed, FCC Compliant
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- Manuals/Tutorials
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Light Output | 4000 Lumens |
| Wattage | 38W |
| Efficacy | 105 LPW |
| Input Voltage | 120 - 277V |
| Lifetime | 50,000 hours |
| CCT | 4000K |
| Finish Color | Bronze |
| Mounting Type | Ceiling |
| Operating Temperature | -40°F to 122°F |
Specification Sheet
Manuals/Tutorials
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

