Medinah Power GRD100-PC-4K-BZ GRD Series Dusk-to-Dawn LED Wall Light, 100 W, 14000 Lumens, 4000 K, Bronze
- Part #:GRD100-PC-4K-BZ
- Model #:GRD Series
- Condition:Brand New



Description
High-output dusk-to-dawn LED area light with 0-10V dimming and rugged aluminum build
Features:
- GRD Area Light, 100W, 14000 Lumens, 4000K
- Ultra-bright dusk-to-dawn area light with dimming and multi-mount options
- Easy Install
- Die-Cast Aluminum
- 0 - 10V Dimming
- Wet Location Rated
- Dusk-to-Dawn Photocell
- UL and DLC Premium Certified
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- Manuals/Tutorials
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Light Output | 14000 Lumens |
| Wattage | 100W |
| Efficacy | 140 LPW |
| Input Voltage | 120 - 277V |
| CRI | >70 |
| CCT | 4000K Bright White |
| Finish Color | Bronze |
| Housing | Die-cast Aluminum |
| Mounting Type | Wall, Pole, or Ground Mount with Slipfitter or Tenon |
| IP Rating | IP65, Wet Location Rated |
| Operating Temperature | -30°C to 40°C |
| Lifetime | 50,000 hours |
Specification Sheet
Manuals/Tutorials
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

