Medinah Power FLLS-15W-40K-DV2-PC-CL-BZKM FLLS Series Flood Light, 15W, 4000K
- Part #:FLLS-15W-40K-DV2-PC-CL-BZKM
- Model #:FLLS Series
- Condition:Brand New






Description
Experience brightness like never before with the brilliance of FLLS Flood light
Features:
- FLLS Series Flood Light, 15W, 4000K
- Illuminate the darkness with powerful flood light
- Easy Install
- Wide Angle Optics
- Diecast
- Integral Photocell
- 0-10V Dimming
- Versatile Mounting Pole
- Wet-Rated
- DLC Listed
- UL Listed
- CULUS Listed
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- Manuals/Tutorials
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Light Output | 2100 Lumens |
| Wattage | 15W |
| Replaces | Up to 400W MH |
| Efficacy | Up to 140 LPW |
| CRI | 80 |
| Input Voltage | 120 - 277V |
| CCT Options | 4000K, 5000K |
| Finish Color | Bronze |
| Mounting Type | Knuckle Mount, Trunnion Mount |
| IP Rating | Wet Location |
Specification Sheet
Manuals/Tutorials
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

