Medinah Power ESC-C-S-01-SD-WH Emergency / Exit Sign Combo, Red or Green with Built-in 3.6V 1000mAh Ni-MH Battery with Self-Diagnostic Function
- Part #:ESC-C-S-01-SD-WH
- Condition:Brand New

Description
Clear and concise safety guidance in one sign - Emergency / Exit Combo
Features:
- Evacuate with Ease
- Easy Install
- 120-277V
- Battery Powered
- Switchable Red / Green
- CULUS Listed
- DOE
- FCC
- ROHS COMPLAINT
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- Manuals/Tutorials
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Housing | Injection-mold Thermoplastic ABS Housing, UL 94V-0 Flame Rating |
| Battery | ESC-C-S-SD-01-WH: Built-in 3.6V 1000mAh Ni-MH Battery with Self-Diagnostic Function |
| Input Voltage | 120 / 277V |
| Power Consumption | 3W |
| Light Output | 180 Lumens |
| CCT | 6500K |
| Lettering Options | Red / Green Selectable |
| Finish Color | White |
| Mounting Type | Universal J-Box Mounting |
| Emergency Runtime | 90 Minutes |
| Charging Time | 24 Hours |
Specification Sheet
Manuals/Tutorials
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

