Medinah Power DLS7-12W-CCT-DV1-NA-F-WH Square Downlights, 7", 12W, 5 CCT Selectable
- Part #:DLS7-12W-CCT-DV1-NA-F-WH
- Condition:Brand New






Description
Transform your space with sleek and stylish Square Downlight
Features:
- Square Downlights, 7", 12W, 5 CCT Selectable
- Sleek Square Shines
- Easy Install
- Medium Angle Optics
- E26 Can Retrofit
- White CCT Selectable
- CETLUS Rated
- Triac dimming
- IC Rated
- Energy Star
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- Manuals/Tutorials
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Light Output | 1000 Lumens |
| Wattage | 12W |
| Replaces | 75W Incandescent |
| Efficacy | Up to 84 LPW |
| CRI | 80 |
| Input Voltage | 120V |
| CCT Options | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K |
| Finish Color | White |
| Mounting Type | J-Box Surface Mount |
Specification Sheet
Manuals/Tutorials
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

