Medinah Power DLR6-12W-5CCT-DV1-W-F-WH DLR Series Canless J-Box Downlight, 6", Wet Location
- Part #:DLR6-12W-5CCT-DV1-W-F-WH
- Model #:DLR Series
- Condition:Brand New






Description
Experience the perfect blend of aesthetics and functionality with this Round Slim Light
Features:
- Canless J-Box Downlight, 6" | Wet Location
- Stylish and energy-efficient round LED slim downlight for modern spaces.
- Easy Install
- Medium Angle Optics
- White CCT Selectable
- Triac Dimming
- Wet-Location Rated
- ETL Listed
- Title 24, JA8
- Energy Star
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- Manuals/Tutorials
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Light Output | 1000 Lumens |
| Wattage | 12W |
| Replaces | 80W Incandescent |
| CRI | 90 |
| Input Voltage | 120V |
| CCT Options | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K |
| Finish Color | White |
| Mounting Type | Drywall Recessed Tension Clips |
Specification Sheet
Manuals/Tutorials
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

