Medinah Power DL-BBU-DV2-8W Emergency Backup for J Box Downlights
- Part #:DL-BBU-DV2-8W
- Condition:Brand New



Description
Emergency LED driver with 90-minute backup, auto charging, red LED indicator, safety protection, IP20 rating - ideal for public buildings.
Features:
- Reliable emergency backup for Remote J-Box Downlights with 90-minute runtime and automatic recharge.
- Easy Install
- White CCT Selectable
- Red LED indicator for charging status
- Auto switch to emergency mode on power loss
- Overcurrent, overvoltage, short circuit protection
- IP20 rated


⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- Manuals/Tutorials
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Input Voltage | AC 100 - 347V |
| Output Voltage | DC 30 - 50V |
| Frequency | 50 / 60Hz |
| Battery | 1600mAh |
| Operating Temperature | 0 - 50°C |
| CCT Options | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K |
| Emergency Runtime | 90 minutes |
| Initial Charge Time | 24 hours |
| Compatibility | Remote J-Box Downlight |
| Finish Color | Gray |
Specification Sheet
Manuals/Tutorials
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

