





Description
Twice the safety with dual head square emergency lights - providing bright and reliable illumination for seamless evacuation in any emergency situation.
Features:
- Emergency Lights - Square
- Twice the Safety
- Easy Install
- 120-277V
- Battery Powered
- CULUS Listed
- DOE
- FCC
- ROHS COMPLAINT
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- Manuals/Tutorials
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Housing | Injection Mold Thermoplastic ABS Housing, UL94V-0 Flame Rating |
| Battery | Built-in 3.6V 1000mAh Nickel Cadmium Battery |
| Light Output | 180 Lumens |
| Input Voltage | 120 / 277V |
| CCT | 6500K |
| Emergency Runtime | 90 Minutes |
| Charging Time | 24 Hours |
| Finish Color | White |
| Mounting Type | Universal J-Box Mounting |
Specification Sheet
Manuals/Tutorials
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

