Medinah Power AXS12-3CCT-PC-WH AXS Series LED Wall Mount / Pendant Light, 12W, 3 CCT Select, White
- Part #:AXS12-3CCT-PC-WH
- Model #:AXS Series
- Condition:Brand New



Description
Modern wall / pendant lighting in sleek white finish with 3CCT switch and dusk-to-dawn feature.
Features:
- AXS Series LED Wall Mount / Pendant Light, 12W, 3 CCT Select, White
- Elegant and versatile wall or pendant fixture with color temperature flexibility.
- Easy Install
- Diecast
- Non Dimming
- 120V Only
- White CCT Selectable
- Integral Photocell
- UL Listed
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- Manuals/Tutorials
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Light Output | 1000 Lumens |
| Wattage | 12W |
| Efficacy | 83 LPW |
| CRI | >80 |
| Input Voltage | 120V |
| CCT Options | 3000K, 4000K, 5000K |
| Finish Color | White |
| Mounting Type | Wall Mount, Pendant Mount |
| IP Rating | Wet Location |
Specification Sheet
Manuals/Tutorials
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

