Medinah Power ASTR75-PC-4K-GR ASTR Series Automatic LED Light, 75 W, 9000 Lumen, Dusk to Dawn Area, Gray
- Part #:ASTR75-PC-4K-GR
- Model #:ASTR Series
- Condition:Brand New





Description
ASTR Area Light, 75W, 9000 Lumen, 4000K
Features:
- Automatic dusk-to-dawn 75W LED area light with 9000 lumens and glare-free optics
- Wall Mount, Arm Mount (sold separately)
- Easy Install
- Die-Cast Aluminum
- Wet Location Rated
- Dusk-to-Dawn Photocell
- UL, DLC Premium, cULus Certified
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- Manuals/Tutorials
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Light Output | 9,000 Lumens |
| Wattage | 75W |
| Efficacy | 120 LPW |
| Input Voltage | 120 - 277V |
| CRI | ≥70 |
| Dimming | Non-Dimming |
| CCT | 4000K Bright White |
| Finish Color | Gray |
| Housing | Die-cast Aluminum |
| Mounting Type | Wall / Pole Mount |
| IP Rating | IP65, Wet Location Rated |
| Distribution | Type V |
| Operating Temperature | -40°F to 122°F |
| Lifetime | 50,000 hours |
Specification Sheet
Manuals/Tutorials
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

