Medinah Power ARL-100T150W-3CCT-DV2-PC-T3-BZ LED Shoebox Light, Wattage and CCT Selectable, 120 - 277V, 100 / 125 / 150W
- Part #:ARL-100T150W-3CCT-DV2-PC-T3-BZ
- Condition:Brand New



Description
Features:
- Experience the cutting-edge power and affordability of next-generation lighting with ARL Area Lights
- 3 CCT Selectable
- Next-gen performance at outstanding value.
- Optical Lens Swappable
- Die-cast Aluminum
- Easy Install
- 0-10V Dimming
- Wet Location Rated
- Photocell Receptacle
- White Color Selectable
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Light Output | 14,000 17,500 21,000 |
| Wattage | 100W 125W 150W |
| Replaces | Up to 250W MH |
| Efficacy | Up to 145 LPW |
| Input Voltage | 120 - 277V |
| CRI | 80 |
| CCT Options | 3000K, 4000K, 5000K |
| Finish Color | Bronze |
| Housing | Die-cast Aluminum |
| Mounting Type | Direct Arm Mount, Universal Mount, Trunnion Mount, Yoke Mount, Slip-fitter Mount (Sold Separately) |
| Other Features | Integral Photocell, 0-10V dimming, UL Listed |
Specification Sheet
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

