
Description
Features:
- EXAIR's Gen4 Standard Ion Air Knife uses Standard Air Knife (30:1 air amplification) to deliver a sheet of ionized air to a charged surface.
- The Gen4 Standard Ion Air Knife removes static electricity from plastics, webs, sheet stock and other product surfaces where tearing, jamming or hazardous shocks are a problem.
- Production speeds, product quality, and surface cleanliness can improve dramatically.
Gen4 Standard Ion Air Knife - includes:
- Standard Air Knife
- Gen4 Ionizing Bar assembly
- Does not include power supply.
Advantages:
- 30% improved performance
- Rugged metal armored and electromagnetically shielded cable
- Integrated ground eliminates additional ground connection
- Durable stainless steel connections to Power Supply
- Reduced air consumption
- 30:1 air amplification
- Low noise level
- Effective up to 20 feet (6.1m)
- Shockless, non-radioactive
- Compact, rugged, easy to install
- Unlimited system lengths
- Low maintenance
- Variable force and flow

How it Work:
- Compressed air flows through the inlet (1) into a plenum chamber.
- It is then throttled through a thin nozzle (2) extending the length of the Standard Ion Air Knife.
- This primary airstream adheres to the Coanda profile (3), which turns it 90° and directs the flow down the face of the unit.
- The primary stream immediately beings to entrain surrounding air (4), for an amplification ratio of 30:1 at 6" (15xmm) away.
- An electrically powered ionizing bar fills the curtain of air with positive and negative charges.
- The airstream delivers these static eliminating ions to the product surface where it is instantly neutralized and cleaned of dust and other particulates.

⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Accessories
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Length | 9" |
| Cable | 5' (1.52 m) length of armored, electromagnetically shielded cable is included |
| Compressed Air | 1/4 NPT outlets are provided on each end of the Standard Air Knife. |
| Electrical | For use with 5 kVrms, 5 milliamperes (max) power supply |
| Electrical Hazard | Gen4 Ionizing bars are shockless (less than 40 microamperes short circuited). Do not use near flammable materials or gases. |
| Materials of Construction (Metal parts) | Aluminum |
| Materials of Construction (Plastic parts) | UL rated 94 HB |
| Materials of Construction (Emitters) | Stainless Steel |
| Maximum ambient temperature | 165°F (74°C) |
| Pressure Supply | 5 PSIG |
| BAR | 0.3 |
| Air Consumption* | |
| SCFM | 6 |
| SLPM | 170 |
| Sound Level | 66 dBA |
| Dissipates 5kV** | 0.38 Seconds |
| Pressure Supply | 10 PSIG |
| BAR | 0.7 |
| Air Consumption* | |
| SCFM | 8 |
| SLPM | 227 |
| Sound Level | 68 dBA |
| Dissipates 5kV** | 0.28 Seconds |
| Pressure Supply | 20 PSIG |
| BAR | 1.4 |
| Air Consumption* | |
| SCFM | 16 |
| SLPM | 453 |
| Sound Level | 69 dBA |
| Dissipates 5kV** | 0.29 Seconds |
| Pressure Supply | 40 PSIG |
| BAR | 2.8 |
| Air Consumption* | |
| SCFM | 24 |
| SLPM | 679 |
| Sound Level | 78 dBA |
| Dissipates 5kV** | 0.21 Seconds |
| Pressure Supply | 60 PSIG |
| BAR | 4.1 |
| Air Consumption* | |
| SCFM | 32 |
| SLPM | 906 |
| Sound Level | 84 dBA |
| Dissipates 5kV** | 0.21 Seconds |
| Pressure Supply | 80 PSIG |
| BAR | 5.5 |
| Air Consumption* | |
| SCFM | 41 |
| SLPM | 1160 |
| Sound Level | 87 dBA |
| Dissipates 5kV** | 0.21 Seconds |
| Pressure Supply | 100 PSIG |
| BAR | 6.9 |
| Air Consumption* | |
| SCFM | 49 |
| SLPM | 1387 |
| Sound Level | dBA |
| Dissipates 5kV** | 0.21 Seconds |
| * per foot (305 mm) of length | |
| ** 6" (152mm) from target | |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00
