
Description
Features:
- The Adjustable Air Amplifier pulls in a large volume of surrounding air to produce a high-volume, high-velocity outlet flow.
- Utilizing the Coanda effect, a basic principle of fluidics, the Air Amplifier becomes a simple, low-cost way to circulate air, move smoke, fumes, and light materials.
- Force and flow for the Adjustable Air Amplifier are changed by turning the exhaust end (with the knurled ring loose) to open or close the continuous air gap.
- When the desired performance is obtained, the knurled ring can be tightened to lock the flow at that setting.
- Material: Aluminum
- The Adjustable Air Amplifier Kit includes everything needed to simplify installation.
Included:
- Adjustable Air Amplifier,
- Shim set a filter separator
- Pressure regulator (with coupler)
Applications:
- Vent welding smoke
- Cool hot parts
- Dry wet parts
- Clean machined parts
- Distribute heat in ovens/molds
- Ventilate confined areas
- Dust collection
- Exhaust tank fumes
Advantages
- Compared to Fans:
- Compact, lightweight, portable
- No electricity
- No moving parts - no maintenance
- Ends are easily ducted
- Instant on / off
- Variable force and flow
- No RF interference
- Compared to Venturies and Ejectors:
- More air with lower compressed air consumption
- Higher flow amplification
- No internal obstructions
- Meets OSHA pressure and noise requirements
- Quiet

How it Work:
- Compressed air flows through the air inlet (1) into an annular chamber (2). It is then throttled through a small ring nozzle (3) at high velocity.
- This primary airstream adheres to the Coanda profile (4), which directs it toward the outlet.
- A low pressure area is created at the center (5), inducing a high volume flow of surrounding air into the primary airstream.
- The combined flow of primary and surrounding air exhausts from the Air Amplifier in a high volume, high velocity flow.


⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Air Consumption | |
| SCFM | 50 |
| SLPM | 1416 |
| Amplification | |
| RATIO | 24 |
| Air Volume at Outlet | |
| SCFM | 1200 |
| SLPM | 33980 |
| Air Volume at 6" (152 mm) | |
| SCFM | 3600 |
| SLPM | 101941 |
| Sound Level | 84 dBA |
| Tested with 0.002" (0.05 mm) gap. | |
| Dimensions | |
| A | 5 in / 127 mm |
| B | 4 in / 102 mm |
| C | 5 in / 127 mm |
| D | 3.02 in / 77 mm |
| E | 1.50 / 38 mm |
| F | 1.75 in / 44 mm |
| G | 2.13 in / 54 mm |
| H | 4.5 in / 114 mm |
| J | 1/2 NPT |
| Adjustable Air Amplifier Airflow Pattern | |
| A | 5 in / 127 mm |
| B | 5.8 in / 147 mm |
| C | 7.4 in / 188 mm |
| D | 9 in / 229 mm |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00
