
Description
Features:
- Force and flow for the Adjustable Air Amplifier is changed by turning the exhaust end (with the knurled ring loose) to open or close the continuous air gap.
- When desired performance is obtained, the knurled ring can be tightened to lock the flow at that setting.
- Utilizing a basic principle of fluidics, the Coanda effect, Air Amplifiers become a simple, low cost way to circulate air, move smoke, fumes, and light materials.
- 3" Stainless Steel Adjustable Air Amplifier
Applications:
- Vent welding smoke
- Cool hot parts
- Dry wet parts
- Clean machined parts
- Distribute heat in ovens/molds
- Ventilate confined areas
- Dust collection
- Exhaust tank fumes
Advantages:
- Compared to Fans:
- Compact, lightweight, portable
- No electricity
- No moving parts - no maintenance
- Ends are easily ducted
- Instant on/off
- Variable force and flow
- No RF interference
- Compared to Venturies and Ejectors:
- More air with lower compressed air consumption
- Higher flow amplification
- No internal obstructions
- Meets OSHA pressure and noise requirements
- Quiet

How it Work:
- Compressed air flows through the air inlet (1) into an annular chamber (2). It is then throttled through a small ring nozzle (3) at high velocity.
- This primary airstream adheres to the Coanda profile (4), which directs it toward the outlet.
- A low pressure area is created at the center (5), inducing a high volume flow of surrounding air into the primary airstream.
- The combined flow of primary and surrounding air exhausts from the Air Amplifier in a high volume, high velocity flow.


⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Air Consumption | |
| SCFM | 35.2 |
| SLPM | 997 |
| Amplification | |
| RATIO | 22 |
| Air Volume at Outlet | |
| SCFM | 774 |
| SLPM | 21917 |
| Air Volume at 6" (152 mm) | |
| SCFM | 2323 |
| SLPM | 65780 |
| Sound Level | 83 dBA |
| Tested with 0.002" (0.05 mm) gap. | |
| Dimensions | |
| A | 4 in / 102 mm |
| B | 3 in / 76 mm |
| C | 4.06 in / 103 mm |
| D | 2.20 in / 56 mm |
| E | 1.22 / 31 mm |
| F | 1.25 in / 32 mm |
| G | 1.83 in / 46 mm |
| H | 3.5 in / 89 mm |
| J | 1/2 NPT |
| Adjustable Air Amplifier Airflow Pattern | |
| A | 3.5 in / 89 mm |
| B | 4.6 in / 117 mm |
| C | 6.5 in / 165 mm |
| D | 8 in / 203 mm |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00
