
Description
Features:
- A Super Air Amplifier Kit includes a Super Air Amplifier, a shim set, a filter separator and a pressure regulator (with a coupler).
- This quiet, efficient Air Amplifier will create an output flow up to 25 times its consumption rate.
- Utilizing the Coanda effect, a basic principle of fluidics, An Air Amplifier becomes a simple, low cost way to circulate air, move smoke, fume and light material.
- Using a small amount of compressed air as its power source, A Super Air Amplifier pulls in a large volume of surrounding air to produce a high volume, high velocity outlet flow through a fixed air gap.
- Both the vacuum and discharge end of the Air Amplifier can be ducted, making it ideal for drawing fresh air from another location, or moving smoke and fume away.
- It is also effective to cool, clean and dry a part or a process.
- 3/4" Alum. Super Air Amplifier Kit
Included:
- Super Air Amplifier
- Shim set
- Filter separator
- Pressure regulator (with coupler).
Applications:
- Vent welding smoke
- Cool hot parts
- Dry wet parts
- Clean machined parts
- Distribute heat in ovens/molds
- Ventilate confined areas
- Dust collection
- Exhaust tank fumes
Advantages:
- Compared to Fans:
- Rated for environments up to 700°F (374°C)
- Compact, lightweight, portable
- No electricity
- No moving parts - no maintenance
- Ends are easily ducted
- Instant on/off
- Variable force and flow
- No RF interference
- Compared to Venturies and Ejectors:
- More air with lower compressed air consumption
- Higher flow amplification
- No internal obstructions
- Meets OSHA pressure and noise requirements
- Quiet

How It Work:
- Compressed air flows through the air inlet (1) into an annular chamber (2).
- It is then throttled through a small ring nozzle (3) at high velocity.
- This primary airstream adheres to the Coanda profile (4), which directs it toward the outlet.
- A low pressure area is created at the center (5), inducing a high volume flow of surrounding air into the primary airstream.
- The combined flow of primary and surrounding air exhausts from the Air Amplifier in a high volume, high velocity flow.


⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| 80 PSIG (5.5 BAR) | |
| Air Consumption | |
| SCFM | 6.1 |
| SLPM | 173 |
| Amplification | |
| RATIO | 12 |
| Air Volume at Outlet | |
| SCFM | 73 |
| SLPM | 2066 |
| Air Volume at 6" (152 mm) | |
| SCFM | 219 |
| SLPM | 6198 |
| Sound Level | 69 dBA |
| Model tested with 0.003" (0.08 mm) shim. | |
| Dimensions | |
| A | 0.45 in / 11 mm |
| B | 0.75 in / 19 mm |
| C | 0.98 in / 25 mm |
| D | 1.77 in / 45 mm |
| E | 2.28 in / 58 mm |
| F | 0.20 in / 5 mm |
| G | 0.18 in / 5 mm |
| H | 0.53 in / 13 mm |
| J | 0.73 in / 19 mm |
| K | 2.50 in / 64 mm |
| L | 0.59 in / 15 mm |
| M | 1/8 NPT |
| Super Air Amplifier Airflow Pattern | |
| A | 1.25 in / 32 mm |
| B | 2.2 in / 56 mm |
| C | 4.1 in / 104 mm |
| D | 6 in / 152 mm |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00
