Detecto WPS12 Portion Scale, Waterproof IP67, 12 lb Capacity, 7.5" X 9.75" Platform
- Part #:WPS12
- Condition:Brand New




DETECTO's Mariner® IP67 washdown portion control scale is submersible underwater for easy clean up that is necessary in messy food service industry applications. The NSF-certified stainless steel scale offers a dual power source of rechargeable battery power or 120V AC adapter (included) with a watertight AC plug on the side. The model WPS12 Mariner® features an audible Over/Under alert and the clearly-visible 1.2-in/30-mm-high backlit blue LCD display offers large 1-in/25-mm-high bold digits. The compact scale takes up only a conservative amount of counter space: 7.5 in W x 9.75 in D / 190.5 mm W x 247.5 mm. Capacity: 12 lb x 0.1 oz / 12 lb x 0.005 lb / 12 lb x 1/8 oz / 192 oz x 0.05 oz / 192 oz x 1/8 oz / 5,500 g x 1 g.
Features:
- Audible Over/Under Alert
- Backlit Blue LCD
- Large 1-in/25-mm High Digits
- Stainless Steel Platform
- Submersible IP67 Rating
- Washdown for Sanitary Environments
- Capacity: 12 lb x 0.1 oz / 12 lb x 0.005 lb / 12 lb x 1/8 oz / 192 oz x 0.05 oz / 192 oz x 1/8 oz / 5,500 g x 1 g
- Platform Size: 7.5 in W x 6.75 in D / 19 cm W x 17 cm D
- Waterproof submersible IP67 rated
- AC adapter (VI eff rated) and rechargeable battery included (watertight AC plug)
- Watertight stainless steel construction
- Large 1.2-in/30-mm high backlit blue LCD
- Audible Over/Under alert
- NSF certified
- Tare function to remove the weight of a food container
- Comes in retail packaging
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
| Model: | WPS12 |
| Capacity: | 12 lb x 0.1 oz / 12 lb x 0.005 lb / 12 lb x 1/8 oz / 192 oz x 0.05 oz / 192 oz x 1/8 oz / 5,500 g x 1 g |
| Scale Dimensions: | 7.5 in W x 9.75 in D x 2.25 in H / 190.5 mm W x 247.5 mm D x 57 mm H |
| Platform Dimensions: | 7.5 in W x 6.75 in D / 190.5 mm W x 171.45 mm D |
| Display: | 1.2-in / 30-mm high backlit blue LCD, 5 digits |
| Digits: | 1-in / 25-mm high black LCD |
| Keypad Buttons: | ON/OFF, UNITS/Backlight, SET, TARE |
| Power: | AC Adapter (with US plug included): 100-240 VAC input, 9V at 1A output. Battery (included): Ni-MH rechargeable 4.8 VDC 1800 mA (Please note: a plug adapter is required for international use) |
| Battery Life: | 80 hours of continuous use with a fully recharged battery pack |
| Feet: | 6 rubberized feet for traction |
| Tare: | 100% of full scale capacity |
| Zero: | Established on power up routine and maintained by auto-zero circuitry |
| Temperature (Operation): | 40° to 105°F (5° to 40°C) |
| Temperature (Storage): | 40° to 140°F (5° to 60°C) Please Note: The Mariner® is not commercial dishwasher safe. |
| Enclosure Rating: | IP67 submersible |
| Certification: | NSF |
| Product Weight: | 3.6 lb / 1.7 kg |
| Shipping Weight: | 5 lb / 2.3 kg |
| Package Dimensions: | 16 in x 10 in x 5 in / 41 cm x 25 cm x 13 cm |
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

