
The PS4, with its smooth, molded stainless steel body, lift-off stainless steel commodity tray, and sealed membrane keypad, is incredibly easy to clean and simple to operate. Welded studs on the bottom of the tray fit tightly to the scale's weighbridge. Featuring a 0.8-inch (20-mm) high 5-digit LCD display and a 5.9 x 4.75 inch (15 x 12 cm) platform with a capacity of 4 lb, this scale is ideal for restaurants, cafeterias, delis and pizza parlors. Accurate to 0.1 oz. NSF certified.
Features:
- 9VDC Battery or AC Power
- Accurate to 1 Gram
- Compact Size
- Large 0.8-in-high LCD Display
- NSF Approved
- Retail Packaging
- Capacity: 4 lb x 0.1 oz / 2,000 g x 1 g
- 5-digit, 0.8" LCD display with fractions
- Platform Size: 6.9" x 6.5" / 175 x 165 mm
- Stainless steel enclosure
- 4.8" x 5.9" stainless steel commodity tray
- Built-in rechargeable battery pack
- AC adapter
- Accessories
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
| Capacity: | 4 lb x 0.1 oz, 2,000 g x 1 g |
| Display: | 5 digit, 0.8 in / 20 mm high LCD |
| Dimensions: | 5.9 W x 6.7 D x 1.5 H in / 15 W x 17 D x 4 H cm |
| Platform Size: | 5.9 x 4.75 in / 15 x 12 cm |
| Construction: | Molded poly enclosure with stainless steel commodity tray |
| Tare: | 100% of full scale capacity |
| Keys: | ON/OFF, ZERO, UNITS |
| Zero: | Established on power up routine and maintained by auto-zero circuitry |
| Operating Temperature: | 50 to 95°F (10 to 35°C) |
| Power: | 115 VAC 50/60 Hz or 230 VAC 50/60 Hz powering a 9 VDC 100mA wall plug-in UL/CSA listed power supply or one 9 VDC alkaline battery (not included) |
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

