
DETECTO's MCS series hanging dial scales are built for commercial use in grocery store produce sections, farmers markets, butchers, and nut counters. DETECTO offers the MCS mechanical scale with a galvanized scoop and chains, bowl suspended by a steel bow, and also the dial by itself with two S-hooks. The large 8-inch-diameter dial is furnished with easy-to-read black graduations and numerals and a red knife pointer that indicates weight fast and accurately. The dial mechanism is protected by a clear lens while plastic housing eliminates dust and scratches. The MCS produce scale is offered includes two steel industrial-grade S-hooks (top and bottom). Designed for estimate weighing only (not legal for trade).
Features:
- Accuracy Down to 1 oz
- Dial Mechanism is Protected by the Lens
- Easy-to-Read Red Knife Pointer
- Includes Two Steel S-Hooks (Top and Bottom)
- Large 8-Inch-Diameter Dial
- No Power Required
- Reliable Produce Estimate Weighing
- Temperature-Compensated Springs
- Capacity: 20 lb at 2 revolutions
- Chart: 10 lb x 1 oz
- Stainless steel fish pan and bow
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
| Dial: | 8-inch-diameter dial (either single or double revolution) |
| S-hooks: | Two industrial-grade steel S-hooks included with each scale (top and bottom of dial) |
| Dial Dimensions (including S hook): | 9.25 in W x 2 in D x 16.5 in H / 23.5 cm W x 5 cm D x 42 cm H |
| Galvanized Scoop Dimensions: | 13.75 in W x 6.4 in D x 20.5 in H / 35 cm W x 16.3 cm D x 52 cm H |
| MCS-P Overall Dimensions (including S hook): | 13.75 in W x 6.4 in D x 37 in H / 35 cm W x 16.3 cm D x 94 cm H |
| Bowl Dimensions (with 3 drainage holes): | 13.75 in W x 4.5 in D x 17 in H / 35 cm W x 11.4 cm D x 43 cm H |
| MCS-F Overall Dimensions (including S hook): | 13.75 in W x 4.5 in D x 33.5 in H / 35 cm W x 11.4 cm D x 85 cm H |
| Capacity: | 20 lb |
| Accuracy: | 1 oz |
| Zero Adjustment Screw: | Located on the bottom of the dial |
| Double Dial: | Available on some models, allows viewing from both sides of the scale |
| Country of Origin: | USA |
| For Estimation Only: | Not legal for trade |
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

