Altitude ERTE1708065MWH Helium 24" Indoor / Outdoor Matte White Integrated LED with Light Kit
- Part #:ERTE1708065MWH
- Model #:Helium
- Condition:Brand New




Description
The powerful 24W LED light kit is fully dimmable with the included full-feature remote control.
Helium is damp-listed for indoor or outdoor installations.
A Helium is a machine designed to move fluid, steam or air. Helium ceiling fan delivers a powerful flow of air.
Features:
- AC Motor and ETL listed
- ABS Blades with Solid Finishes and Sleek Minimalist Design
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| CFM | 1471 |
| Fan Size | 24" |
| Motor | AC |
| Fan Blade Material | ABS |
| Delivered LED Light Lumens | 1900 |
| Remote | Handheld Remote Controller |
| Certifications | ETL listed |
| Finishes | Matte White |
| Light Type | Integrated |
| Glass Style | PC |
| Number of Blades | 3 |
| Number of Speeds | 3 |
| LED Light Watt | 24 W |
| LED Light CCT | 3000 K |
Specification Sheet
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

