Altitude 953L52MBK Gossamer 52" Indoor Fan with Light Kit and Remote Control, Matte Black
- Part #:953L52MBK
- Model #:Gossamer
- Condition:Brand New






Description
Features:
- The Gossamer ceiling fan design features a concealed DC motor with 6-speeds hidden within the intersecting sculpted blades
- Gossamer includes a energy-efficient LED light kit and full featured remote control
- The elegant and simplistic design lends adaptability into any room and decor
- ABS Blades with Solid Finishes and Sleek Minimalist Design
- DC Motor and ETL listed
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| CFM | 5600 |
| Fan Size | 52" |
| Indoor / Outdoor | Indoor |
| Fan Blade Material | ABS |
| Delivered LED Light Lumens | 1000 |
| Remote | Handheld Remote Controller |
| Finishes | Matte Black |
| Glass Style | PC |
| Light Type | Integrated |
| Number of Blades | 3 |
| Number of Speeds | 6 |
| LED Light Watt | 18 W |
| Certifications | ETL listed |
| LED Light CCT | 3000 K / 4000 K / 5000 K |
Specification Sheet
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

