Altitude 131L60BNSLV Arlette 60" Indoor Fan with Light Kit and Remote Control, Brushed Nickel / Silver
- Part #:131L60BNSLV
- Model #:Arlette
- Condition:Brand New




The Arlette feels perfectly at home just about anywhere - whether in your house, outdoors, in the office, on the shop floor, and beyond. True to its name, Arlette represents beauty and intelligence. Its clean Italian-inspired design allows the series to seamlessly blend into residential, commercial, and even industrial environments.
With a damp rating, these fans are suitable for covered patios, outdoor dining areas, or high-humidity warehouse spaces. Arlette also features a 6-speed, energy-efficient DC motor and comes complete with a fully functional remote control for added convenience.
Features:
- DC Motor and ETL listed
- ABS Blades with Solid Finishes and Sleek Minimalist Design
- Specification Sheet
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
| CFM | 6300 |
| Fan Size | 60" |
| Fan Blade Material | ABS |
| Indoor / Outdoor | Indoor / Outdoor |
| Delivered LED Light Lumens | 1200 |
| Remote | Handheld Remote Controller |
| Certifications | ETL listed |
| Finishes | Brushed Nickel / Silver |
| Glass Style | PC |
| Light Type | Integrated |
| Number of Blades | 5 |
| Number of Speeds | 6 |
| LED Light Watt | 24 W |
| LED Light CCT | 3000 K / 4000 K / 5000 K |
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

