Altitude 109LPC44MWHMWH Tritour 44" Builder Fan with Pull Chain Matte White and Durable ABS Blades
- Part #:109LPC44MWHMWH
- Model #:Tritour
- Condition:Brand New

Description
Features:
- Durable ABS blades make this a nearly indestructible fan and great for multi-family and hospitality applications as well.
- The Tritour fan has a minimalist, sleek style that allows it to adapt to any home decor.
- AC Motor and ETL listed
- Pull Chain
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| Indoor / Outdoor | Indoor / Outdoor |
| Fan Size | 44" |
| CFM | 2986 |
| Fan Blade Material | ABS |
| Motor | AC |
| Delivered LED Light Lumens | 1000 |
| Certifications | ETL listed |
| Remote | Pull Chain |
| Finishes | Matte White |
| Glass Style | PC |
| Light Type | Integrated |
| Number of Blades | 3 |
| Number of Speeds | 3 |
| LED Light Watt | 18 W |
| LED Light CCT | 3000 K / 4000 K / 5000 K |
Specification Sheet
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

