Altitude 10856MBK Laritza 56" Indoor / Outdoor Fan ABS Blades No Light Kit, Matte Black
- Part #:10856MBK
- Model #:Laritza
- Condition:Brand New

Description
Features:
- The Laritza features clean transitional design elements and it is equally at home whether indoors or outdoors.
- Inspired by the simplicity of efficient air movement, the Laritza is unapologetic in her clean lines, posed finish, and ability to effortlessly move air.
- Damp-rated for indoor or outdoor use, the Laritza also comes with a full featured remote control
- The concealed mounting of the ABS plastic blades complements the simplicity of this fan
- In addition, Laritza comes standard with energy-efficient DC motors and a fully functional remote control
- DC Motor and ETL listed
- ABS Blades with Solid Finishes and Sleek Minimalist Design
⚠️ Attention CA Residents: Prop 65 Warning
- Specification Sheet
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
| CFM | 6000 |
| Fan Size | 56" |
| Indoor / Outdoor | Indoor / Outdoor |
| Lumens | 800 |
| Motor | DC |
| Light Kit | No |
| Remote | Handheld Remote Controller |
| Certifications | ETL listed |
| Damp or Wet Rated | Wet Rated |
| Finishes | Matte Black |
| Glass Style | PC |
| Light Type | Integrated |
| Number of Blades | 4 |
| Number of Speeds | 6 |
| LED Light Watt | 18 W |
| LED Light CCT | 3000 K / 4000 K / 5000 K |
Specification Sheet
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

