Altitude 102L60BNLDW Boca Raton 60" Indoor / Outdoor Fan with LED Light Kit, Brushed Nickel with Light Driftwood Blades
- Part #:102L60BNLDW
- Model #:Boca Raton
- Condition:Brand New

The Boca Raton is damp-rated, includes a hand-held remote. Additionally, the Boca Raton fan comes standard with energy-efficient DC motors and a full-featured remote control. The Boca Raton has a sleek silhouette and is perfect for inside or outside installation. The three-blade profile offers a distinct carved airplane propeller look that will complement any decor.
Features:
- DC Motor and ETL listed
- Outdoor rated ABS Blades with Faux Wood Finishes
- Specification Sheet
- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
| CFM | 6411 |
| Fan Size | 60" |
| Indoor / Outdoor | Indoor / Outdoor |
| Fan Blade Material | ABS |
| Delivered LED Light Lumens | 1000 |
| Light Kit | Yes |
| Remote | Handheld Remote Controller |
| Reversible Blade finish 1 | Light Driftwood |
| Finishes | Brushed Nickel |
| Glass Style | PC |
| Light Type | Integrated |
| Number of Blades | 3 |
| Number of Speeds | 6 |
| LED Light Watt | 18 W |
| Certifications | ETL listed |
| LED Light CCT | 3000 K / 4000 K / 5000 K |
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

