ACTi A950 8MP Outdoor Speed Dome Camera with D/N, Adaptive IR, Extreme WDR, ELLS, 22x Zoom Lens
- Part #:A950
- Condition:Brand New



Description
8MP Outdoor Speed Dome with D/N, Adaptive IR, Extreme WDR, ELLS, 22x Zoom lens, f6.4-138.5mm/F1.5 (HOV: 59.8°-3°), P-Iris, Auto Focus, H.265/H.264, 2D+3D DNR, Audio, MicroSDXC, High PoE/DC12V/AC24V, IP66, DI/DO
- 8 Megapixel with 4K Ultra HD
- Day & Night with Extreme Low Light Sensitivity and Adaptive IR LED
- Extreme WDR
- Endless Pan & Tilt
- H.265 Compression
WARNING: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.gov- You May Also Like
- Your Recently Viewed
- Reviews
- Q&A
Technical details
Device
| Product Type | Speed Dome |
| Maximum Resolution | 8MP |
| Application Environment | Outdoor |
| Image Sensor | Progressive Scan CMOS |
| Sensor Size | 1/1.8 " |
| Effective Pixels | 3864(H) X 2180(V) (8.42 MP) |
| Day / Night | Yes |
| Low Light Sensitivity | Extreme |
| Minimum Illumination | Color: 0.002 lux; B/W: 0 lux (IR LED on) |
| Mechanical IR Cut Filter | Yes |
| IR LED | Adaptive IR LED |
| IR Working Distance | 100m |
Lens
| Focal Length | Zoom, f6.4-138.5mm |
| Aperture | F1.5 |
| Zoom Ratio | 22x optical zoom |
| Iris | DC iris |
| Focus | Auto focus |
| Lens Mount | Board mount |
| Horizontal Viewing Angle | 59.8° - 3° |
PTZ
| Manual Panning / Tilting Speed | 0.1° - 90°/second, 0.1° - 55°/second |
| Preset Panning / Tilting Speed | 300°/second, 300°/second |
| Panning Range | 360° endless |
| Tilting Range | -20°~100° |
| PTZ Control | PTZ Control, Speed Control, Auto scan, 256 preset points |
Video
| Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Maximum Frame Rate vs. Resolution | 30 fps at 3840 x 2160 (4K Ultra HD); 30 fps at 3200 x 1800; 30 fps at 1920 x 1080; 30 fps at 1280 x 1024; 30 fps at 1280 x 720; 30 fps at 800 x 600; 30 fps at 720 x 480; 30 fps at 640 x 480; 30 fps at 352 x 240; 30 fps at 320 x 240 |
| Multi-Streaming | Quad streams |
| Wide Dynamic Range | Extreme WDR (120 dB) |
| Image Enhancement | Gyro-based Image Stabilizer |
| Digital Noise Reduction | 2D + 3D DNR |
| Privacy Mask | Yes |
| Text Overlay | Yes |
| Built-in Analytics | Object Based Motion Detection |
| Image Orientation | Flip, Mirror |
Audio
Network
| Ethernet Port | 1 x Ethernet (10/100 Base-T), RJ-45 connector; Network Cable: all 4 pairs of standard Cat 5e or higher Ethernet cable |
Event
| Event Trigger | Video motion detection |
System
| Watchdog | Support |
Integration
| ONVIF Compliant | Yes, Profile S, Profile G, Profile T |
| Web Browser | Google Chrome, Firefox |
Interface
| Local Storage | MicroSD, MicroSDHC, MicroSDXC Memory Card Slot (card not included, up to 256GB, Kingston or Sandisk only, microSD to SD Memory Card Adapter is required.) |
| Digital Input/Output | 4/2 |
| Operating Button | Reset Button |
General
| Power Source | AC 24V 3A, High PoE 60W |
| Power Consumption | High PoE: Max. 46.20W (by using all 4 pairs of standard Cat 5e or higher Ethernet cable), AC: Max. 52.80W, 71.50VA |
| Weight | 4155g (9.16lb) |
| Dimensions | (Dia. x H): 207.4mm x 300.4mm (8.17" x 11.83") |
| Environmental Casing | Weatherproof (IP66) |
| Bundled Accessories | High PoE injector |
| Mount Type | Wall Mount, Ceiling Bracket, Pendant, Corner Mount, Pole Mount, Converter for NPT Standard Mounts |
| Heater | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 50°C (-40°F ~ 122°F) |
| Approvals | CE Class A, FCC Class A, IP66 |
| Real-time Clock (RTC) | Yes |
| Warranty | 3 Year(s) (1 year in continuous motion) |
Questions & AnswersHave a Product Question?
Reviews
Leave a review of this product!
If you've used this product, please leave a review to tell us and other customers what you thought about it. Get paid up to $16 for submitting one of the first text, photo, or video reviews for this item. Please contact us for more details.
Write a text review
Earn $2.00Post a product photo
Earn $4.00Post a product video
Earn $10.00

